Astma a ciąża

Astma a ciążaAstma bardzo często ujawnia się w okresie jesiennym po przebyciu infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może być także następstwem nieleczonej lub źle leczonej alergii. Choroba może dać o sobie znać zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Choroba powoduje rozwinięcie się w drogach oddechowych stanu zapalnego. Niszczy on oskrzela i zmusza je do nadmiernej aktywności. W przypadku, gdy kobieta choruje na astmę i spodziewa się dziecka, bardzo ważne jest pozostawanie pod stałą opieką lekarza. Na czas ciąży nie można przerwać leczenia, gdyż choroba jest groźna dla dziecka.

Astma a ciąża: jak powinna postępować kobieta w ciąży chora na astmę?

Objawy charakterystyczne dla astmy to: kaszel, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, trudności z oddychaniem. Duszący przez kilka minut kaszel najczęściej pojawia się nad ranem, ale może pojawić się także w ciągu dnia, podobnie, jak i duszności. Atak astmy wywoływany jest przez skurcz oskrzeli. Dla nienarodzonego dziecka są one bardzo niebezpieczne. Mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej, niedotlenienia, a nawet być powodem przedwczesnego porodu. Kobieta,  która choruje na astmę i jest w ciąży powinna pozostawać pod opieką ginekologa oraz lekarza alergologa lub pulmonologa. Atakom astmy zapobiegnie nie tylko regularne przyjmowanie leków, ale także unikanie sytuacji, które mogą wywołać atak: przebywania w zadymionych pomieszczeniach, alergenów i gwałtownych emocji.

Astma a ciąża: czy leki są bezpieczne dla dziecka?

Obecnie w leczeniu astmy stosowane są nowoczesne leki. Nie są one zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Kobiety, które leczą się na astmę po zajściu w ciążę nie powinny rezygnować z leczenia farmakologicznego. U większości chorych w leczeniu astmy stosowane są dzisiaj leki wziewne. Takie leki stosuje się również u kobiet w ciąży. Ciężarnym bardzo rzadko zapisywane są sterydy w innej niż wziewna postaci; leki te mogą bowiem wywołać poród przed terminem. W przypadku terapii lekami wziewnymi takiego niebezpieczeństwa nie ma.

Czytaj więcej: http://www.totylkoastma.pl/biblioteka/astma-a-ciaza,14.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *